Jak wyczyścić kwiaty sztuczne? Kilka praktycznych porad
Posted by      03/20/2024 15:03:25    Comments 0
Jak wyczyścić kwiaty sztuczne? Kilka praktycznych porad

Kwiaty sztuczne zdobywają coraz większą popularność w dzisiejszych czasach, dzięki lepszym sposobom ich produkcji zyskują na jakości. Dzisiaj kwiaty bardzo dobrej jakości w dotyku i wyglądzie zbliżone są do naturalnych odpowiedników, często nawet ciężko odróżnić który kwiat jest sztuczny a który żywy. Dzięki temu sztuczne zamienniki coraz częściej goszczą jako dekoracje naszych domów oraz grobów bliskich osób. Kwiaty materiałowe i silikonowe są proste w utrzymaniu, nie trzeba ich podlewać, przycinać a kwitną cały roku. Narażone są jednak na kurz oraz czynniki atmosferyczne. O ile nie jesteśmy w stanie zapobiec ich naturalnemu wyblaknięciu pod wpływem promieni słońca, możemy z łatwością je odświeżyć z kurzu oraz drobnych zabrudzeń.

Jak wyczyścić kwiaty sztuczne w domu?

Najczęstszą przyczyną zabrudzenia kwiatów sztucznych w domu jest kurz. Kurz to specyficzny rodzaj brudu, który pomimo codziennego sprzątania nie da się całkowicie wyeliminować. Potrafi osiąść na wszystkim, widoczny jest zwłaszcza na ciemnych powierzchniach Dlatego o ile potrafimy przetrzeć meble, odkurzyć lampy i dywany oraz wytrzepać kanapę o tyle nie każdy wie jak można wyczyścić dekoracje z kwiatów sztucznych. Nie wiemy z jakich materiałów zrobione są kwiaty sztuczne , dlatego nie wiemy też jak zareagują na środki chemiczne. Tutaj właśnie wkracza sprawdzony od zawsze OCET. Tak, dobrze czytacie. OCET jest uniwersalnym płynem do czyszczenia wszystkiego. Octu używamy do czyszczenia okien, pralki, zmywaki, piekarnika oraz wyplamienia niektórych plam na ubraniach więc dlaczego nie do kwiatów sztucznych. W przypadku kwiatów sztucznych najlepiej przygotować roztwór octu wymieszany z wodą w proporcjach 1 do 3, czyli jedna łyżeczka octu na 3 łyżeczki wody. Do tego potrzebujemy oczywiście spryskiwacz, przygotowany roztwór oraz ściereczkę, najlepiej z mikro fibry.

Kwiaty sztuczne delikatnie pryskany otrzymanym roztworem a następnie przecieramy ściereczką i zostawiamy do naturalnego wyschnięcia. Tak umyte kwiaty będą pozbawione kurzu. Metoda sprawdzi się na wszystkich kolorach kwiatów oprócz białych.

Jak wyczyścić białe kwiaty?

Białe kwiaty stanowią nie małe wyzwanie przy ich czyszczeniu. O ile kwiaty są gumowe można je czyścić metoda podana wyżej z użyciem roztworu z octu i wodny. W przypadku materiałowych kwiatów mogą one zostawić widoczne zacieki dlatego najlepiej skorzystać z innego sposobu. Inna metoda na mycie kwiatów to zastosowanie sody oczyszczonej, która każdy na pewno znajdzie w kuchennej szafce z przyprawami bądź łazienkowej szafce z detergentami. Tak jak w przypadku octu, soda oczyszczona ma wielorakie zastosowanie w gotowaniu oraz czyszczeniu.

Aby wyczyścić białe kwiaty w sodzie należy rozpuścić sodę w pojemniku z wodą a następnie zanurzyć w niej kwiaty oraz energicznie nimi ruszać, tak aby drobinki sody ocierały się o płatki kwiatów. Po wypraniu w taki roztworze należy kwiaty zanurzyć w czystej wodzie a następnie odłożyć do wyschnięcia. 1 łyżeczka sody oczyszczonej na 2 litry wody w zupełności wystarczy.

Jak wyczyścić stroik z cmentarza?

Pomysł czyszczenia stroików może wydawać się absurdalny ale dekoracje nagrobne narażone są na różne warunki atmosferyczne przez to szybciej się brudzą. Czasami wystarczy kilka chwil by stroik odświeżyć . Taki zabieg sprawdzi się na pewno po okresie zimowym a efekty zaskoczą każdego. Pierwsza metodą na wyczyszczenie kwiatów cmentarnych jest użycie mieszanki octu z wodą, w tym przypadku w innej propozycji 2 do 3. Kwiaty należy spryskać roztworem a następnie przemyć szmatką. Kolejnym krokiem jest gruntowe przepłukanie, aby uniknąć odkształcenia kwiatów najlepiej włożyć je do miski z wodą i energicznie poruszać wiązanka. W przypadku kwiatów sztucznych trzeba unikać dużego ciśnienia wody np. z k kranu, który może doprowadzić do odkształcenia kwiatów. Wodę należy zmieniać co jakiś czas aż będzie czysta.

Kolejnym sposobem na plamy jest użycie mieszanki z płynem do naczyń. W tym przypadku płyn do naczyń mieszamy z wodą w misce a później zanurzamy w nim kwiaty oraz energicznie ruszamy, tak aby kwiatki dobrze się wypłukały. Po wykąpaniu ich w takim roztworze należy je wypłukać w czystej wodzie.

Podsumowanie jak wyczyścić kwiaty sztuczne.

Podsumowując mycie kwiatów nie stanowi dużego wyzwania ale trzeba to robić dokładnie i powoli. Po każdym z tych zabiegów należy kwiatki pozostawić do naturalnego wyschnięcia. W przypadku odkształcenia najlepiej delikatnie poprawić kwiat, w przypadku kiedy nie poddaje się on temu procesowi można zastosować klej na gorąco np. jeżeli jeden z płatków odgina się w niepożądanym kierunku.

Metody te na pewno pomogą w usunięciu zanieczyszczeń na kwiatach ale nie pomogą w ich naturalnym traceniu kolorów po wpływem światła słonecznego.

Trzeba też zwrócić uwagę z jakiego materiału wykonane są kwiaty np. gumy, pianki czy materiału . Nie które mogą nie nadawać się do czyszczenia.

W każdej z tych metod przed zastosowaniem najlepiej sprawdzić reagowanie kwiatów na ocet, sodę oczyszczoną oraz płyn do mycia naczyń.

Po zakupie kwiatów najlepiej zabezpieczyć je np. lakierem do włosów, metoda ta pomoże w utrzymaniu czystości kwiatów.

Zostaw komentarz