top of page

Jak dbać o nagrobki bliskich ? Porady dotyczące czyszczenia pomników.

Pielęgnacja nagrobków powinna odbywać się kilka razy w ciągu roku, w takich przypadkach najczęściej do mycia wystarczy ciepła woda i ściereczka. Najczęściej jednak nagrobki myte są 2-3 razy do roku. Pierwsza pielęgnacja w ciągu roku to okres wiosenny kiedy czyścimy płytę oraz najczęściej teren wokół nagrobka po zimowych miesiącach. Kolejny czas to porządki letnie- ciepłe dni sprzyjają gruntownemu myciu. Ostatnia w ciągu roku pora to czyszczenie przed Wszystkimi świętymi, wiąże się to w dużej mierze z nasza tradycją oraz wiarą. Najważniejsze przy dbaniu o nagrobki jest systematyczność, jednorazowe umycie poprawi jego efekt wizualny ale dopiero regularne czyszczenie zapewni nam dobry stan materiału.


1.Granit

Jest to twardy kamień bardzo często wybierany do produkcji płyt nagrobnych oraz odporny na warunki atmosferyczne. Łatwo ulega zaplamieniu , często także pozostają na nim zacieki z wody deszczowej. Przy wyborze gąbki należy używać miękkich materiałów, zastosowanie druciaka może pozostawić trwałe rysy na kamieniu. Nie wolno go także natłuszczać, naturalny kamień musi oddychać. Najlepiej umyć go ciepła wodą a w przypadku dużych zabrudzeń woda z płynem do mycia naczyń bądź specjalnych środków do czyszczenia granitu. Po obfitym płukaniu możemy dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię poprzez użycie specjalnego środka do konserwacji kamienia.


2. Lastryko

Nagrobki wykonane z tego materiału pod wpływem warunków atmosferycznych tracą swoją gładkość i połysk. Nawierzchnia po kilku latach jest chropowata co utrudnia utrzymanie porządku na pomniku. Nagrobek możemy umyć ciepła woda z płynem do naczyń. W przypadku większych zabrudzeń należy użyć specjalnej pasty bądź proszku do szorowania. Po umyciu należy dokładnie nagrobek spłukać, płytę można pokryć pasta i wypolerować bądź zabezpieczyć olejem jadalnym. Powierzchnia nie będzie tak szybko przyjmować brudu.


5 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page