Jak udekorować nagrobek dziecka?
Posted by      03/06/2024 11:44:47    Comments 0
Jak udekorować nagrobek dziecka?
"Pełno Nas, a jakoby nikogo nie było:
Jedną maluczką duszą tak wiele ubyło"

Nie ma większej tragedii niż śmierć bliskiej nam osoby, zwłaszcza dziecka. Jest to trauma na całe życie, które człowiek musi przejść z pękniętym sercem.

Dekoracje nagrobków dziecięcych to ciężki i zarazem delikatny temat. Z jednej strony trudno jest wypytywać o szczegóły dekoracji, tak aby nie pogłębiać bólu osoby składającej zamówienie. Z drugiej strony mamy ogromne wyzwanie, by dekoracja która spocznie na grobie Waszego dziecka była najpiękniejsza.

Patrząc na dostępne na rynku dekoracje nagrobne dla dzieci widzimy brak zrozumienia twórców dla tak subtelnych i wymagających kompletów. Obserwując eleganckie i nietuzinkowe wiązanki nagrobne w standardowych wymiarach często wyobrażamy sobie takie arcydzieła w wersji mini, idealne proporcjonalnie do małej płyty nagrobnej. Jednakże często na naszych wyobrażeniach się to kończy. Nie raz i dwa dekoracje dziecięce to zbitek dużych kwiatów w małej ilości, przez co kompozycje tak wykonane mają ostre kolory czy źle dobrane proporcje.

Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom klientów przedstawiamy 3 rodzaje dekoracji nagrobków dziecięcych, które według naszych klientów odzwierciedlają ich oczekiwania.

1. Serce jako symbol naszej miłości.

Pierwszą dekoracją jaką wykonujemy bardzo często na nagrobki malutkich i troszkę większych Aniołków to serduszka. Serca odzwierciedlają Wasze uczucie i to że dalej nosimy w środku pamięć i miłość do dzieci, których wśród nas już nie ma. Stroiki najczęściej robimy w delikatnych pastelowych kolorach różu, błękitu bądź czystej bieli przeplatanej zielenią. Jasne kolory nawiązują do niewinności i młodości osób, dla których dekorację są tworzone.

Jednakże z biegiem lat powoli dodajemy także inne barwy na nagrobkach naszych bliskich. Kolorowego i pełne drobniutkich kwiatków kompozycję tętnią nadzieją na lepsze jutro, wyrażają też zmianę naszych uczuć - pogodzenia się ze stratą. Przy zamawianiu kolorowych dekoracji często słyszymy : "Niech będą radosne, nie smutne". Ponieważ potrafimy w tym momencie dziękować za te chwile spędzone razem, których wspomnienia sprawiają nam radość.

Poniżej kilka przykładów dekoracji w kształcie serca.

2. Koła i okręgi jako symbol doskonałości i wieczności.

Kolejnym kształtem stroików jakie zamawiają nasi klienci to koło. Sama symbolika koła jest bardzo bogata i odzwierciedla wszystkie nasze odczucia i potrzeby. Wymieniając kilka z nich, koło symbolizuje :

  1. nieskończoność- tak jak nasza miłość, będzie trwać
  2. wieczność - niesie nadzieję na ponowne spotkanie z utraconymi,
  3. doskonałość- tak widzimy nasze małe Aniołki,
  4. wewnętrzną jedność, harmonię, równowagę- często w nawiązaniu do naszych odczuć czyli pogodzenia się ze stratą.

Kompozycje w kształcie półkuli bądź wianka to bardzo chętnie zamawiane produkty. Zamawiane kuleczki są zgrabne, efektywne i zajmują naprawę mało miejsca na płycie nagrobnej. Wymiary tych kół różnią się w zależności od zapotrzebowania, od 20 cm średnicy do 50 cm. Im mniejsza dekoracja tym drobniejsze kwiatuszki , jednakże zawsze staramy się by kompozycją wyglądała jako piękna pełna półkula z dopasowanymi kolorystyczne kwiatami. Poniżej kilka przykładów zamówień kul

Takie same reguły dotyczą wianków, w przypadku braku gotowego podkładu pod wianek o danym rozmiarze pleciemy je ręcznie wg państwa wymagań. Dodatkowym atutem wianków jest możliwość położenia w środku latarni bądź świecy w szklanej osłonce. Prosto i elegancja połączone z delikatnością to motyw przewodni wianków.

Poniżej kilka realizacji Państwa zamówień wianków na groby dziecięce.

3. Miniatury dużych kompozycji

Klasyczną wersją dekoracji nagrobnych dla dzieci są miniaturki dużych kompletów. Wykonane z odpowiednio małych kwiatów wysokiej jakości nie odbiegają wyglądem i proporcjami od tych standardowych rozmiarów. Dzięki odpowiednio zachowanym proporcja między wielkością kwiatów, ich ilością oraz wymiarem zachowują elegancki wygląd.

Jeżeli chodzi o kolorystykę wybór pada najczęściej na kolorowe barwy przypominające kwitnącą łąkę w lecie.

Poniżej kilka zdjęć przykładowych realizacji.

Zostaw komentarz